Nazywam się Iwona Rybacka

 

Dokładnie 20 lat temu wyszłam za mąż za cudownego i przystojnego sadownika i tym samym rozpoczęła się moja przygoda z sadem i jabłkami. Z ciekawością poznawałam tajemnice uprawy jabłoni. W tym samym czasie kończyłam studia na wydziale ogrodniczym ze specjalizacja sadownictwo na warszawskiej SGGW. Z pełnym zaangażowaniem pracowałam przy produkcji, zbiorze i sprzedaży jabłek, wspierając tym samym męża sadownika.

 

Nadszedł jednak taki moment w moim życiu, że poczułam ogromną chęć zrobienia czegoś swojego, nowego. Zapragnęłam się sprawdzić w innej, choć spokrewnionej dziedzinie – i tak przyszedł cydr…

Pomysł na produkcję cydru narodził się spontanicznie i ma kilku ojców i matek chrzestnych. A że lubię cydr, ideę przyjęłam z otwartymi ramionami.

Pierwsze próby wyciskania soku i fermentowania go w cydr były ekscytujące i bardzo udane. Eksperymentowałam z odmianami, drożdżami, temperaturą i musowaniem. Efekty za każdy razem mnie zaskakiwały i zachwycały. Fachu cydrowego uczyłam się od cudownych kolegów cydrowników, oraz z literatury. Odbyłam też wiele podróży, które przybliżyły mnie do odkrycia osobistych preferencji smakowych w cydrze, i tym samym zainspirowały do tworzenia takiego właśnie cydru, jak sama lubię.

W trakcie eksperymentowania rozpoczęłam proces legalizacji produkcji. Droga prawna okazała się długa i wyczerpująca, ale z ogromną radością i satysfakcją w 2018 roku zakończyłam ten proces i jesienią 2018 roku wycisnęłam swój pierwszy legalny „cydrowy” sok. Przeszedł wszystkie fazy procesu produkcyjnego, czyli fermentację burzliwą, fermentację spokojną, zlewanie znad osadu, leżakowanie. Napój o doskonałych parametrach i walorach smakowych zabutelkowałam na początku stycznia 2019, a obecnie jest już w sprzedaży.

Z ogromną przyjemnośćia oddaję w Wasze ręce i podniebienia CYDR AKSAMITNY, który nasycony jest: miłością, radością, zachwytem, euforią, poczuciem szczęścia i spełnienia, ponieważ w trakcie tworzena te właśnie uczucia mu towarzyszą…. Życze z całego serca najpiekniejszych odczućw trakcie degustacji.

Poniżej opis somelierski wg sommelier Moniki Bielka-Vescovi:

W nosie wyraziste nuty dojrzałych jesiennych jabłek i gruszek współgrają z delikatnym zapachem aromatycznej pigwy. Zachęcające aromaty mirabelek i ciepłej szarlotki przeplatają się z zawadiacką pestką i gałką muszkatołową.
W smaku wytrawny, delikatnie cierpki, wyważony o przyjemnym posmaku skórki z jabłka z nutką cynamonu, kandyzowanej pomarańczy oraz świeżych ziół. Soczysty i orzeźwiający, łagodnie perlisty o rustykalnym, lekko cytrusowym finiszu.
Idealny towarzysz ciepłych wiosennych dni

 

Dziękuję WSZYSTKIM, którzy wspierali i nadal wspierają mnie w tym procesie tworczym; mojemu mężowi za pomoc w dokumentach i rozliczaniu finansów, moim dzieciom za entuzjastyczne przyjęcie pomysłu i dorzucanie kolejnych kreatywnych idei, moim przyjaciołom, rodzinie.